Tréning dychom: Nácvik bráničného dýchania.

Články, Videonávody, Všetky článkyComments are off for this post.

You Are Here:, Videonávody, Všetky článkyTréning dychom: Nácvik bráničného dýchania.

Dýchanie je najčastejšie vykonávaný pohybový stereotyp no aj tak mu väčšina ľudí nevenuje takmer žiadnu pozornosť. U každého nového klienta začínam diagnostikou, ktorej súčasťou je aj hodnotenie dychového stereotypu a schopnosť vytvorenia a udržania vnútrobrušného tlaku. Na základe skúseností a výsledkov diagnostík si dovolím tvrdiť, že väčšina ľudí ma nesprávny dychový stereotyp. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli natočiť videoseríal Tréning dýchom.

Podľa Jendrichovského (2011) dýchanie priamo ovplyvňuje postúru (držanie tela) prostredníctvom redistribúcie napätia. Aj keď sa zmeny v dýchaní neprejavujú veľkým silovým účinkom, z dlhodobého hľadiska dokážu vyvolať aj štrukturálne zmeny.

Lewit (2003) zadefinoval 3. stupne porúch dychového stereotypu:

  1. stupeň – horný typ dýchania so zapojením pomocných dýchacích svalov na konci nádychu.
  2. stupeň – horný typ dýchania s pokojovým nádychovým postavením hrudníka a s prehĺbením supraklavikulárnych jamiek na konci nádychu.
  3. stupeň – paradoxné dýchanie.

Viac v druhom diele seriálu tréning dychom:

Stereotyp dýchania je veľmi dobre fixovaný, jeho prebudovanie si vyžaduje čas, trpezlivosť a pravidelné cvičenia niekoľkokrát do dňa (aj keď len na chvíľu). Stačí opakovať niekoľko jednoduchých cvičení a aplikovať novovzniknuté návyky do bežného života. Niekoľko cvičení sme pre vás pripravili aj s vysvetlením v nasledujúcich videách.

Začiatky bývajú ťažké no správna poloha vie pomôcť. V prvom praktickom videu Vám ukážeme ako zaujať najvhodnejšiu polohu a ako začať s svičením.

Ak sa Vám podarilo správne vykonávať prvé cvičenia, tak je načase spraviť krok ďaľej a pracovať na schopnosti vytvoriť vnútrobrušný tlak. Pokiaľ Vám ale predchádzajúce cvičenia stále robia problémy, kľudne ešte počkajte a venujte sa ich plnému zvládnutiu.

Posledné video zo série venujúce sa praktickému nácviku bráničného dýchania. Ľah na bruchu dokáže uľahšiť predýchanie dolných a zadných častí aj vďaka fixácii rebier, čím zabráni ich nadmernému zdvýhaniu. Vo videu sa zameriame na pokročilejšie cvičenie a pozrieme sa aj na napriamenie chrbtice.

About the author:

Top